לאור המצב, כל הקורסים המקוונים שלנו זמינים עבורכם עכשיו בחצי מחיר לזמן מוגבל!

ריטריט שתיקה ומדיטציה
מיינדפולנס ויפאסנה
לפי דרך קדן

״הזורעים בדמעה ברינה יקצורו״
ריטריט מיוחד לכבוד חג השבועות

עוד על הריטריט

מיינדפולנס, הכרה מלאה, הינו תרגול מדיטציה באמצעותו אנו מפתחים את יכולת ההבחנה, המודעות הפעילה והפעולה המודעת.

ריטריט המדיטציה מתנהל בשתיקה מלאה, ללא טלפונים ומציע תרגולי יוגה, תרגולי מדיטציה, שיחות דהרמה המבוססות על הלימוד של גלית לוין, קארמה יוגה והליכות בטבע.

בריטריט נלמד ונתרגל לעומק מדיטציית מיינדפולנס, נפתח מודעות פעילה, נחקור את טבע התחושות והרגשות ונתוודע אל אופן הפעולה של ההכרה והשימוש בה.

נעמיק בחקירת הקשר בין מדיטציית מיינדפולנס לפעולה מודעת בעולם ונקבל כלים מעשיים לתרגול ויישום המיינדפולנס בחיי היום יום המוביל ליציבות מנטלית, היכרות מעמיקה עם עצמנו, הגשמת מטרות ושיפור כולל של איכות החיים.

הריטריט משלב יוגה, מדיטציית מיקוד באובייקט אחד ומדיטצית מיינדפולנס – זהו ריטריט מדיטציה ארוך המאפשר תרגול מעמיק של טכניקות המדיטציה ולימוד רחב של התיאוריה שמאחורי התרגול. 

ריטריט המיינדפולנס ויפאסנה מציע לא רק לימוד מעמיק, אלא גם שהייה ארוכה בטבע, שתיקה, ניתוק מטלפונים, תרגול מתמיד ותזונה מאוזנת המובילים לרגיעה עמוקה של כל המערכת, שיפור של מצב ההכרה וחשיפה הדרגתית לרבדים עמוקים של המודעות.  

ריטריט המיינדפולנס מתאים לכל מי שמועניין להעמיק בלימוד המדיטציה ולהתקדם לתרגול מדיטציית מיינדפולנס, חקירה עצמית והתבססות בדרך המודעות הפעילה והפעולה המודעת.

זקוקים לעוד מידע על מה זה בדיוק ריטריט מדיטציה? מוזמנים להציץ ב’שאלות נפוצות’ בסוף הדף, או ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע.

מנחות - צוות המורות הוסמך על ידי גלית לוין ומציע את הלימוד המדוייק ביותר עבורכם

עינת שחם

רקדנית פלמנקו, תלמידה ומורה ליוגה ומדיטציה. מטפלת בשיקום תנועה אוטופדי וברפואה משלימה. מלמדת ומלווה אנשים בדרך הדהרמה -היוגה, ופילוסופיית היוגה, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים. תלמידה של גלית לוין, הנזיר פרה עופר עדי, הנזירה רובינה קורטין ועוד רבים וטובים.

בת כהן

תלמידה של הנזיר פרה עופר עדי, גלית לוין ואברהם רביבו (ערפל) ז”ל. מלמדת יוגה, מדיטציה ופילוסופיית היוגה. מטפלת ביוגה תרפיה. בוגרת מכללת אלימה לבריאות טבעית. מלמדת ומלווה תלמידים בדרך הדהרמה -יוגה והבודהיזם, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים וסדנאות.

מיקום ולינה

‘שער קדן’ – אשרם וחווה אורגנית בבת שלמה. התנאים בחווה הינם צנועים ופשוטים – הלינה באוהלים אישיים (יש להביא אוהל) או תחת כיפת השמיים. השירותים הינם שירותי קומפוסט בסיסיים. הרחצה בנחל.

תזונה

התזונה המוגשת בריטריט הנה צנועה, מזינה וטבעונית, 2 ארוחות ביום. התפריט מורכב מאורז בסמטי, קטניות, ירקות מבושלים וטריים, פירות ודייסת שיבולת שועל. אנו נמנעים משימוש בסוכר לבן, מוצרים מן החי ומזון מעובד. לשירותכם פינת קפה (שחור בלבד. ללא חלב או תחליפי חלב) ותה. 

מועדים קרובים

4 לילות במהלך חג השבועות

11-15 ליוני 2024

ימים שלישי עד שבת.

הריטריט יפתח ביום שלישי ה 11.6 בשעה 14:00. הגעה למתחם החל מהשעה 12:30.

הריטריט יסתיים ביום שבת ה 15.6 בשעה 15:00.

לו”ז מלא ינתן עם פתיחת הריטריט.

עלויות

עלות הריטריט נחלקת לשתיים:

1. דמי רישום בסך 700 ש”ח לכיסוי עלויות הלינה והמזון.

2. הלימוד עצמו ניתן על טהרת הדאנה – בסיום הריטריט תתבקשו לתת תרומתכם עבור הלימוד. 

 

מדיניות ביטולים:

14 יום לפני הריטריט – החזר מלא של דמי הרישום.

פחות מ 14 יום לפני הריטריט – החזר של 50% מדמי הרישום.

פחות מ 48 שעות לפני הריטריט – אין החזר על דמי הרישום.

המלצות

שאלות נפוצות לקראת ריטריט מיינדפולנס ויפאסנה

מה ההבדל בין ריטריט יוגה ויפאסנה לריטריט מיינדפולנס ויפאסנה? שני הריטריטים הינם ריטריט ויפאסנה, כלומר, שניהם מציעים את אותם תנאים המאפיינים ריטריט ויפאסנה – שתיקה מלאה, התנתקות מהטלפון, תרגול יוגה ומדיטציה, חקירה מעמיקה המובילה לתובנות, שיחות דהרמה ושהייה בטבע. הם נבדלים זה מזה בטכניקת המדיטציה העיקרית שהם מציעים ותוכן שיחות הדהרמה. ריטריט יוגה ויפאסנה מתמקד בתרגול מדיטצית ‘מיקוד באובייקט אחד’, וריטריט מיינדפולנס ויפאסנה מתמקד בתרגול מדיטציה בסגנון מיינדפולנס. מבחינת התובנות אליהן מוביל ריטריט הויפאסנה – ריטריט יוגה ויפאסנה יוביל לתובנות הקשורות לתשומת הלב וההכרה ומערכת היחסים שלנו איתה, בעוד ריטריט המיינדפולנס ויפאסנה מוביל לתובנות על טבע הדברים, טבע הרגשות והמחשבות, גילוי טבע המודעות וטבענו אנו.  

לאיזה ריטריט מדיטציה מומלץ לי לצאת? כל השתתפות בריטריט שתיקה ומדיטציה תהיה מועילה, ועם זאת אנו יכולים לבחור את ריטריט המדיטציה המתאים עבורנו. למתרגלים מתחילים מומלץ לצאת לריטריט יוגה ויפאסנה שהינו ריטריט מדיטציה קצר ובו נלמדים עקרונות המדיטציה מהבסיס באמצעות מדיטציות מונחות ושיחות דהרמה. למתרגלים מנוסים יותר שכבר השתתפו בריטריט מדיטציה בעבר ויודעים כיצד לתרגל מדיטציית מיקוד באובייט אחד מומלץ להתקדם לריטריט ויפאסנה המעמיק במיינדפולנס  וכך להיחשף להמשך הדרך של היוגה והמדיטציה. עם זאת חשוב להדגיש שגם מתרגלים מנוסים ימצאו ערך גדול בריטריט קצר של יוגה ויפאסנה ובהעמקה בתרגול ובלימוד של טכניקת מיקוד באובייקט אחד מכיוון שהמערכת שלנו זקוקה למספר ימים של התנתקות אחת לכמה זמן וריטריט מדיטציה קצר הינו הזדמנות נפלאה לתת תנאים מתאימים לגוף ולהכרה. בנוסף חשוב להדגיש שריטריט מדיטציה ארוך כגון ריטריט המיינדפולנס מתאים גם למתרגלים חדשים שכן הוא מציע תהליך שלם המתחיל מלימוד ואימון של מדיטציית מיקוד באובייקט אחד ומתקדם למדיטציית מיינדפולנס וכך משלב את שני סוגי המדיטציה אך עם זאת מעמיק בלימוד המיינדפולנס והתובנות הקשורות לטכניקה זו. לסיכום, כשאנו שואלים איזה ריטריט מדיטציה או ריטריט ויפאסנה מתאים לנו אנו צריכים לקחת בחשבון את הזמן העומד לרשותנו, את טכניקת המדיטציה בה נרצה להעמיק, או סוג התובנות להן אנו זקוקים וכדומה.

מה עדיף – ריטריט מדיטציה, סדנת מדיטציה או קורס מדיטציה? ניתן למצוא מגוון תוכניות ואפשרויות ללימוד מדיטציה – ריטריט, סדנה או קורס וחשוב להכיר את ההבדלים ביניהם על מנת שנוכל לבחור את המתכונת המתאימה ביותר עבורנו. מתכונת של ריטריט מדיטציה מתאים למי שמעוניין להעמיק בעיקר בתרגול המדיטציה עצמו, שכן עיקר הזמן מוקדש לתרגול, בעיניים עצומות, בישיבה שקטה ואימון אינטנסיבי של טכניקת המדיטציה. התוכן התיאורטי מועבר רק במהלך שיחות הדהרמה המתקיימות אחת ליום ומספקות הדרכה לגבי התרגול עצמו ופחות ידע כללי רחב. לכן ריטריט מדיטציה נותן לנו בעיקר ידע ואימון במדיטציה מתוך התנסות ישירה ופחות מתוך לימוד תיאורטי. סדנת מדיטציה לעומת זאת תציע לרוב יותר שעות של לימוד תיאורטי על מדיטציה אך זמן התרגול עצמו מצומצם יותר ומכיוון שאין שתיקה ויש הרבה גירויים חיצוניים קשה להגיע לעומקים ולאינטנסיביות של התרגול כפי שניתן בריטריט מדיטציה או ריטריט ויפאסנה בו אנו שומרים על שתיקה מלאה והתנתקות מוחלטת מגירויים. קורס מדיטציה יתאים למי שלא יכול לצאת למספר ימים של לימוד ולכן זקוק לקורס מדיטציה של כמה שעות המתנהל בתוך היום יום הרגיל. לקורס יתרונות רבים שכן הוא מאפשר לפגוש את המדיטציה בחיי היום יום, להעמיק ביישום שלה לאורך זמן ולקבל את התמיכה של המפגש השבועי והליווי המתמיד של מורה. עתה, כאשר אנו מבינים את ההבדלים בין ריטריט מדיטציה, סדנת מדיטציה וקורס מדיטציה על מנת לבחור את המתכונת המתאימה עבורכם פשוט תשאלו את עצמכם – מה המטרה שלכם? להעמיק בתרגול? להעמיק בידע? או להעמיק ביישום בחיי היום? 

האם יציאה לריטריט מדיטציה מספיקה על מנת ללכת בדרך השלמה של קדן? על אף שריטריט ויפאסנה מציע תהליך עמוק ואינטנסיבי הוא אינו יכול להוות חלופה לתרגול מתמיד בבית, להעמקה בתיאוריה וליישום ביום יום. על מנת להתקדם בדרך היוגה והמדיטציה מומלץ להעמיק בלימוד התיאורטי באמצעות מגוון קורסים למתחילים ומתקדמים או לקבל הדרכה אישית בדרך ממנטור מוסמך

מה ההבדל בין ריטריט מיינדפולנס לקורס מיינדפולנס? ריטריט מיינדפולנס וקורס מיינדפולנס זהים מבחינת טכניקות המדיטציה שהם מלמדים. גם בריטריט וגם בקורס מיינדפולנס נלמד תחילה את טכניקת המדיטציה מיקוד באובייקט אחד כהכנה וכתנאי מקדים ליכולת להתאמן בטכניקת המיינדפולנס. בנוסף, שתי האפשרויות, הריטריט וקורס המיינדפולנס מציעים הנחיות זהות לתרגול מדיטציית המיינדפולנס וכן את אותה תיאוריה בנוגע למהות התרגול ויישום הטכניקה. אם כן מה ההבדל בין ריטריט המיינדפולנס לקורס המיינדפולנס? ריטריט מיינדפולנס מכוון יותר להעמקה בתרגול הטכניקה עצמה ושם פחות דגש על התיאוריה ועל היישום ביום יום. לעומת זאת, קורס המיינדפולנס מציע הסבר מלא על הטכניקה, מטרתה ואופן יישומה ועוזר לתלמידים לקחת את תרגול המיינדפולנס מהמזרן לחיי היום יום. באופן שבו קורס מיינדפולנס בנוי, לאורך שישה שבועות, עם זמן לאימון בחיי היום יום, הוא מעודד את יישום הטכניקה והשימוש בה לפעולה מודעת ומועילה בעולם. 

האם ריטריט מיינדפולנס יסייע לי אם כבר עשיתי קורס מיינדפולנס? אנו ממליצים בחום לצאת לריטריט מיינדפולנס לאחר השתתפות בקורס מיינדפולנס. דווקא מי שכבר מכיר את הטכניקה ואת התיאוריה לעומק ימצא את ריטריט המיינדפולנס מועיל עוד יותר. זמן התרגול במהלך קורס מיינדפולנס תמיד מוגבל שכן שעות הקורס קצרות ואנו מקדישים זמן לא רק לתרגול המדיטציה אלא גם לתרגול יוגה, לימוד התיאוריה, שיח קבוצתי ומענה שאלות. ריטריט המיינדפולנס לעומת זאת משציע שעות תרגול רבות. זהו בדיוק הזמן לקחת את כל הידע שצברנו בקורס המיינדפולנס והלטמיע אותו באמצעות תרגול אינטנסיבי. תרגול של מדיטציית מיינדפולנס במשך 8 שעות ביום מאפשרת פיתוח מיומנות בטכניקה שלא מתאפשרת אחרת ומציעה לנו את האפשרות ליישם את הטכניקה במצבים שונים של הכרה לאורך היום. מכיוון שבתרגול המיינדפולנס אנו רוצים לפתח את היכולת לשהות במודעות רחבה מול כל מה שעולה בלי לפעול בהתאם למה שעולה זמן הישיבות הארוך מאפשר לנו בדיוק את זה. חישבו כמה מאמץ נדרש וכמה מיומנות מתפתחת כאשר אנו מחזיקים מיינדפולנס כאשר הגב כואב, הגוף עייף, ההכרה מותשת או חסרת סבלנות. עצם העובדה שאנו מחויבים לשבת שעות ארוכות במדיטציה מאפשר לנו לחוות קשת רחבה של תחושות ורגשות שיאתגרו את המיינדפולנס שלנו. מי שיצליח להחזיק מודעות רחבה מול כל השינויים והתאגרים הפיסיים, האנרגטיים וההכרתיים העולים במהלך ריטריט יראה שיכולת המיינדפולנס שלו מתפתחת ומתחזקת ויקבל את כל פירות התרגול. כך, גם אם השתתפתם בעבר בקורס מיינדפולנס, השתתפות בריטריט מיינדפולנס תאתגר אותכם ותסייע לכם לפתח עוד יותר את המודעות הרחבה שלכם.

האם קורס מיינדפולנס יסייע לי אם השתתפתי כבר בעבר בריטריט מיינדפולנס? בהחלט! קורס מיינדפולנס יעיל גם אם יש לנו כבר שעות תרגול ארוכות ואנו מיומנים בטכניקת המיינדפולנס. עיקר התועלת של השתתפות בקורס מיינדפולנס לאחר השתתפות בריטריט מיינדפולנס היא בהטמעת היכולת בחיי היום יום. בסופו של דבר אנו רוצים שהיכולת לשהות במודעות רחבה וערה, יציבים ומבוססים בטבענו המודע תסייע לנו בהתנהלות בחיי היום יום מול מצבים מאתגרים במשפחה, בקריירה ובחיים בכלל. מה הטעם לפתח מיינדפולנס אם לא נשתמש בו לשיפור חיי היום יום שלנו? קורס המיינדפולנס נותן לנו בדיוק את הכלים ואת ההנחיות כיצד להעביר את המודעות הפעילה שפיתחנו לפעולה מודעת ביום יום. מי שיטמיע את טכניקת המיינדפולנס ביום יום יראה את יכולת הפעולה שלו משתפרת ויקבל את תוצאות הפעולות המודעות.

מה התועלות של ריטריט מדיטציה?

לריטריט מדיטציה תועלות רבות המשפיעות על הגוף, על האנרגיה ועל ההכרה מכיוון שהריטריט מציע תנאים מזינים ומטפחים לשלושת הרבדים הללו. 

ברמה הפיזית ריטריט מדיטציה מציע תרגול יוגה פעמיים ביום – בוקר וערב. תרגול הבוקר מכוון לייצר תנועתיות, גמישות וחוזק המכינים את הגוף לקראת הישיבות הארוכות. תרגולי הנשימה המשולבים בתרגול הפיזי משפיעים גם על רמת האנרגיה ומעלים אותה כהכנה להמשך היום. תרגול היוגה בערב מיועד להורדת העומסים הפיזיים שנוצרו לאורך היום עקב המדיטציות הארוכות וכך מבטיח שלא יגרם נזק כתוצאה מעומס מצטבר. כחלק מתרגול היוגה בערב מוצעת גם הרפיה עמוקה המעניקה מנוחה גם לאנרגיה ולהכרה וכך מרעננת את כל המערכת ומכינה אותה לשינה.

ברמה האנרגטית, מלבד ההשפעות המועילות המתקבלות בעקבות התרגול הפיזי, אנו מקבלים את ההשפעה המועילה של התזונה המאוזנת והבריאה המוצעת בריטריט. מצד אחד אנו נהנים ממגוון מזונות סטווים, מזינים, המעניקים למערכת את האנרגיה, הפראנה, לה היא זקוקה ובנוסף, ההימנעות ממזונות לא מועילים מאפשרת למערכת האנרגטית להתנקות מרעלים וכך לשפר את התפקוד שלה ולהגביר את החיוניות שלה.

ברמה ההכרתית אנו חווים תועלות רבות הנובעות הן מאורח החיים הסטווי והן מתרגול המדיטציה האינטנסיבי. היעדר הגירויים בריטריט, ההימנעות מהטלפון וממסכים, השתיקה והיעדר הדאגות מאפשרים להכרה מנוחה ורגיעה. תרגול המדיטציה מצידו מאפשר להכרה להתחזק ולהתייצב עד לגילוי מרחב פנימי שקט, מודע וער בתוכנו.

מלבד ההשפעות המועילות הנוצרות בשלושת הרבדים הללו, לריטריט המדיטציה השפעה גם על רבדים עמוקים יותר בתוכנו. ההשפעה נובעת מתוך השינויים המתרחשים ברמת הגוף, האנרגיה וההכרה והינה תוצר שלהם. 

ברובד העמוק של הידע, השיפור שאנו חווים במצב המערכת הכללי מוביל אותנו להסתכלות אחרת על הדברים, על המציאות היומיומית ועל טבע התופעות וטבענו אנו. ככל שההכרה שוקטת אנו יכולים לראות את הדברים ביתר בהירות ונחשפים למהות הדברים ולא רק לרעיונות ולמחשבות שיש לנו על העולם. אנשים רבים מעידים על כך שהזמן בריטריט המדיטציה איפשר להם לבחון מחדש את מערכות היחסים שלהם, לקבל תובנות על אופן ההתנהלות שלהם בחיים, לראות את עצמם לא דרך ביקורתיות ושיפוטיות ואף לפגוש את הרצון לטוב שבכל אדם בשונה מהאופן הרגיל בו אנו שופטים ומבקרים. עם ההתקדמות של הריטריט ותרגולי המדיטציה אנו נחשפים ליופי של הקיום, לזמניות ולהשתנות שלו, לשפע התופעות והרבגוניות שלהן ולתפארת הבריאה כולה. הידע הזה הולך איתנו מהריטריט אל חיי היום יום ומאפשר לנו להתנהל אחרת בסביבת העבודה, במשפחה ובכלל במערכות היחסים.  

חשוב לציין רובד נוסף עמוק המשתנה בנו בעקבות ריטריט המדיטציה, הרובד של התכלית, או מה שמכוון את הפעולות שלנו. המחרב המצוי בריטריט והזמן המוקדש להגות פנימית מאפשר לנו לבחון מחדש את חיינו, את פעולותינו, לבדוק כיצד אנו מרגישים בנקודת הזמן הזו ולהסתכל קדימה אל המטרות והשאיפות שלנו, ואל העתיד אותו אנו מעוניינים ליצור. בעקבות השינוי החל במערכת אנו נהיים חזקים יותר, בעלי מוטיבציה גבוהה יותר, בעלי יכולת הבחנה וידע מדויק ואף נעים מעבר לאנוכיות הרגילה המנחה את פעולותינו. ככל שההכרה מתייצבת ומתגלה בפנינו תפארת הבריאה אנו רואים את מהות ותכלית הבריאה ואת האופן בו כל הדברים הנוצרים, קשורים זה בזה, משרתים זה את זה ותומכים בקיום. מתפתחת בנו הבנה עמוקה של תכלית קיומנו שהינה לשרת ולהועיל ומוטיבציה עזה להגשים תכלית זו. אנשים רבים שהשתתפו בריטריט מדיטציה יעידו כיצד בעקבות הריטריט הם שינו את הפעולות שלהם, העזו לעשות דברים שעד עתה רק חלמו עליהם, והתחילו לעשות שימוש בידע שצברו לתועלת אחרים. לא אחת נראה אנשים יוצאים מריטריט חדורי מוטיבציה לחלוק את הידע המועיל עם קרוביהם ומכריהם ולהפיץ את הבשורה של התועלות של תרגול המדיטציה וריטריט המדיטציה לכל מי שזקוק לו.

 

לכל שאלה נשמח לעמוד לשירותכם!

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד
דילוג לתוכן