שבתרגול - ריטריט יוגה ויפאסנה קצר ללימוד ותרגול מדיטציה


- שבת - מנוחה - טבע - יוגה - מדיטציה

שבתרגול מכילה את כל המרכיבים של ריטריט יוגה ויפאסנה שלם אך נמשכת יום אחד בלבד, במטרה לאפשר, גם למי שאין לו פנאי, להתנתק מעט מחיי היום יום ולהעמיק בתרגול ובלימוד מדיטציה.

למשך כמה שעות נתכנס לריטריט מדיטציה המתנהל בשתיקה מלאה, נסגור טלפונים ונקדיש את הזמן לתרגול יוגה עדין והעמקה בתרגול ולימוד מדיטציה. 

בנוסף לשתיקה ולתרגול המדיטציה ריטריט הויפאסנה מציע שיחת דהרמה המבוססת על הלימוד של גלית לוין ומובילה לתובנות בנוגע לטבע ההכרה ומערכת היחסים שלנו איתה.

היום מתאים למתרגלים חדשים ומנוסים כאחד.

הצטרפו אלינו ב’שער קדן’ אשר בבת שלמה, ליום שכולו ריטריט יוגה, מדיטציה, טבע, טבילה בנחל צונן וטיפוח עצמי ותחזרו בכוחות מחודשים לשבוע חדש.

מועדים קרובים:

שבת ה 6.7.24
שעות: 9:00-15:00.

מיקום

‘שער קדן’ – מרכז ריטריטים ושדה אורגני בבת שלמה.
המרחב מציע טבע יפהפה, נחל צונן ובוסתן שופע.
הוראות הגעה ישלחו לאחר ההרשמה.

מנחות: צוות המורות הוסמך על ידי גלית לוין ומציע את הלימוד המדוייק ביותר עבורכם.

עינת שחם

רקדנית פלמנקו, תלמידה ומורה ליוגה ומדיטציה. מטפלת בשיקום תנועה אוטופדי וברפואה משלימה. מלמדת ומלווה אנשים בדרך הדהרמה -היוגה, ופילוסופיית היוגה, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים. תלמידה של גלית לוין, הנזיר פרה עופר עדי, הנזירה רובינה קורטין ועוד רבים וטובים.

בת כהן

תלמידה של הנזיר פרה עופר עדי, גלית לוין ואברהם רביבו (ערפל) ז”ל. מלמדת יוגה, מדיטציה ופילוסופיית היוגה. מטפלת ביוגה תרפיה. בוגרת מכללת אלימה לבריאות טבעית. מלמדת ומלווה תלמידים בדרך הדהרמה -יוגה והבודהיזם, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים וסדנאות.

לוח זמנים:

הגעה והתארגנות החל מהשעה 9:00.
היום יפתח בתרגול יוגה בשעה 10:00.
לו”ז מלא של היום ינתן עם פתיחת הריטריט.
הפעילות תסתיים בשעה 15:00.

עלויות

דמי רצינות – 50  ש”ח, לתשלום בעת ההרשמה, להבטחת מקום בריטריט.
הלימוד עצמו ניתן על טהרת הדאנה – נתינה מתוך רוחב הלב והיכולת.

מדיניות ביטולים:
14 יום לפני הריטריט – החזר מלא של דמי הרישום.
פחות מ 14 יום לפני הריטריט – החזר של 50% מדמי הרישום.
פחות מ 48 שעות לפני הריטריט – אין החזר על דמי הרישום.

שבתרגול - ריטריט קצר ולעניין!

שאלה העולה רבות בקרב מתרגלים היא – האם לריטריט יוגה ומדיטציה כה קצר יש השפעה מספקת על הגוף וההכרה? אכן, שבת התרגול הינה קצרה ועם זאת היא בנויה באופן שמייצר השפעה כוללת על הגוף, האנרגיה וההכרה:

שבתרגול הינה ריטריט שתיקה – השתיקה חיונית להכרה ונותנת לה הפוגה מתכנים, רעיונות וגירויים. מתרגלים רבים מעידים שהיעדר הצורך לתקשר מוריד מתחים רבים וכן תכנים רבים העולים כאשר אנו נמצאים בתקשורת עם אנשים אחרים, במיוחד כאשר מדובר באנשים זרים. האם דיברתי כראוי? האם אהבו את מה שאמרתי? האם הבינו אותי? או לחילופין תכנים רבים העולים בהכרה באופן אוטומטי כאשר אנו מקשיבים לאנשים אחרים מדברים – למה הם מדברים כל כך הרבה? למה הם מדברים שטויות? מעניין או לא מעניין אותי השיח? כיצד אני משתלב בשיחה? לרוב אנו לא ערים עד כמה שיח עם אנשים מעורר בנו מתח ומציף את ההכרה ברעיונות, רגשות ותחושות. הדיבור הוא האמצעי שלנו להציג את עצמנו, ובהיעדר הצורך להציג את עצמנו ההכרה יכולה להיות הרבה יותר רגועה. לא אחת, מתרגלים שהשתתפו בריטריט ויפאסנה העידו כי על אף שמאד חששו מהשתיקה היא היתה החלק הכי משחרר ונעים לאורך הריטריט. נוסף על השתיקה ועל היעדר התקשורת הבין אישית עם מתרגלים אחרים, ריטריט השתיקה מכריח אותנו לשים את הטלפון בצד, ויחד עם הטלפון המושבת גם הדאגות והמשימות שלנו מושבתות. כולנו יודעים כמה הטלפון מנהל את חיינו ומביא איתו תמיד בשורות, אחריות, דאגה, משימות ועוד מיני עניינים. בחיי היום יום שלנו בלתי אפשרי כמעט להתנתק מהטלפון, לא רק בשביל הצורך שלנו לתקשר, אלא מכיוון שהמשפחה, החברים והעבודה דורשים מאיתנו להיות זמינים כל הזמן. אולם, מכיוון שהשתיקה וההתנתקות מהטלפון הינם חובה במהלך שבת התרגול איננו חייבים דין וחשבון לאף אחד. זו זכות שאנו לוקחים לעצמנו והסביבה מאפשרת לנו במסגרת יציאה לריטריט שתיקה. על מנת להניח את הדעת של יקירכם, הינכם מקבלים מספר טלפון למקרה חירום אותו אתם מתבקשים למסור להם מבעוד מועד כך שגם הם וגם אתם תוכלו להיות רגועים למשך כמה שעות. אלמנט נוסף חשוב של השתיקה הינו האפשרות להתכנס פנימה ולמקד את תשומת הלב בעבודה פנימית. לרוב איננו שמים לב אפילו עד כמה דיבור מסיח את תשומת הלב שלנו. כאשר אנו בשיח אנחנו לא ערים למתרחש סביבנו או בתוכנו. השתיקה מאפשרת לנו להתכנס פנימה ולרגע לפגוש את עצמנו בדממה ולהעניק את מלוא תשומת הלב לעצמנו. השתיקה מאפשרת לנו להיות במצב של מודעות מלאה, מיינדפולנס, כאילו יצאנו לריטריט מיינדפולנס. חיינו לרוב כל כך עמוסים כך שיציאה לריטריט ארוך אינה בהכרח אפשרית, ו 5 שעות של שתיקה הופכות להיות כל כך יקרות ערך ועם השפעה עמוקה על ההכרה על אף הזמן הקצר.

שבתרגול הינה ריטריט יוגה – כולנו מכירים את ההשפעה החיובית שיש לתרגול יוגה על הגוף, על האנרגיה ועל ההכרה. מכיוון ששבתרגול מציעה תרגול בוקר עמוק וארוך מיד נרגיש את ההשפעה החיובית שלו על כל המערכת. אומנם יתכן שאנו מתרגלים בבית מדי יום אולם רובנו לא משקיעים זמן ארוך בתרגול עקב קוצר הזמן שיש בחיי היום יום העמוסים שלנו. התרגול הארוך שמציעה שבת התרגול בדמותו של ריטריט יוגה מאפשרת לגוף ולאנרגיה שלנו לקבל תשומת לב לאורך זמן, ואנו זוכים להניע ולטפח איזורים ואיברים שאולי במשך תקופה ארוכה הוזנחו ולא קיבלו יחס. בנוסף, עצם ההשתתפות בתרגול יוגה בהנחייה של מורה מוסמכת מאפשר לנו להתנסות בתנוחות ותנועות שאולי אינם בהרגל הקבוע שלנו וכך אנו זוכים גם ללמוד דברים חדשים וגם להוציא את הגוף מהתבניות הקבועות שלו ולאפשר לו להתנסות באתגרים חדשים ולהרחיב את יכולותיו.

שבתרגול הינה ריטריט מדיטציה – גם אם אנחנו מתרגלים מדיטציה על בסיס יומי, איכות המדיטציה בבית, בתוך היום יום העמוס בדברים שונה מאד מאיכות המדיטציה שאנו מקבלים בסדנת מדיטציה או ריטריט מדיטציה. יתכן שאנו כבר יודעים איך לעשות מדיטציה ועם זאת, הנחיה של מורה בזמן אמת מאפשרת לנו להעמיק את התרגול, למקד עוד יותר את תשומת הלב ונותנת מוטיבציה להתמיד במאמץ מול כל האתגרים העולים תוך כדי הישיבה. מתרגלים רבים יעידו שישיבה למדיטציה בקבוצה מייצרת אנרגיה מיוחדת התומכת בתרגול ומעצימה אותו וזמן הישיבה הארוך יותר מהתרגול בבית מאפשר חקירה מעמיקה יותר של מצב המדיטציה מה שמוביל בסופו של דבר לדיוק בהבנה של איך לעשות מדיטציה שניתנת ליישום לאחר מכן בחיי היום יום. 

שבת התרגול נוצרה במיוחד על מנת לאפשר לנו אחת לכמה זמן לצאת להתרעננות של הגוף וההכרה, לקחת הפוגה קלה מתקשורת, תכנים ומסכים והיא משתלבת נפלא גם בחיים מאד עמוסים. זהו פסק זמן קטן ומתנה נהדרת שאנו יכולים לתת לעצמנו שאינה דורשת התארגנות מיוחדת. אז אם תהיתם איך לתחזק ולהעמיק את התרגול שלכם וכיצד להנות מקצת שקט בתוך כל העומס, שבתרגול היא בדיוק בשבילכם!

שאלות נפוצות לקראת הריטריט

מה ההבדל בין ריטריט יוגה ויפאסנה של סופ”ש לריטריט שבת? מבחינת התנאים של הריטריט אין הבדל – שניהם מנהלים בשתיקה מלאה, מציעים תרגול יוגה ומדיטציה, שיחות דהרמה ושהייה בטבע. עם זאת ריטריט סופ”ש מציע תהליך עמוק יותר שכן זמן התרגול והלימוד משמעותי יותר. 

לאיזה ריטריט מדיטציה כדאי לי לצאת? כהפוגה קצרה מהחיים והתכוננות לעוד שבוע חדש, ריטריט יום מציע את התנאים המתאימים. הוא לא דורש התארגנות ארוכה, לינה בטבע והתנתקות אינטנסיבית מדי, כך שאנו ממליצים מדי פעם פשוט לקחת שבת הפוגה ולבוא לריטריט הקצר. עם זאת, כאשר תרצו להעמיק בתרגול המדיטציה ובלימוד ההמלצה היא להשתתף בריטריט סופ”ש .

האם כל הריטריטים מציעים את אותו תרגול מדיטציה? ריטריט היום וריטריט הסופ”ש מציעים לימוד ותרגול של טכניקת מדיטציה הנקראת ‘מיקוד באובייקט אחד’. זוהי המדיטציה הבסיסית שעלינו לללמוד ולהעמיק בה על מנת להתקדם בדרך היוגה והמודעות. עם זאת אנו מציעים גם ריטריט מיינדפולנס המציע לימוד ותרגול של טכניקת המיינדפולנס. תרגול המיינדפולנס הינו השלב הבא לאחר שהתאמנו במיקוד באובייקט אחד ולכן ריטריט המיינדפולנס מתאים למתרגלים בעלי ניסיון קודם.

האם יציאה לריטריט מספיקה על מנת להעמיק בדרך היוגה והמדיטציה? ריטריט, על אף היותו אינטנסיבי במבחינת התרגול, אינו מספיק על מנת להעמיק בלימוד ותרגול היוגה והמדיטציה ולכן ההמלצה היא להתמיד בתרגול ובלימוד בבית. במכללת קדן אנו מבינים את החשיבות של המשך הלמידה ולכן מציעים מגוון הרצאות וקורסים מקוונים למתחילים ולמתקדמים וכן קורסים פרונטליים כגון קורס מיינדפולנס או מפגשי לימוד בנושאים נבחרים.

דגשים לתרגול לקראת ריטריט יוגה ומדיטציה

על מנת לבוא מוכנים לשבתרגול ומכיוון שהיום מציע שילוב של ריטריט יוגה לצד ריטריט מדיטציה מומלץ להיעזר בהנחיות הבאות:

  • בואו בבגדים נוחים המתאימים לתרגול יוגה ולישיבה למדיטציה. 
  • אכלו רק משהו קל על הבוקר או הגיעו על בטן ריקה על מנת שתוכלו לתרגל יוגה בנינוחות.
  • על מנת להפיק את המקסימום מהתרגול הפיזי שמציע ריטריט יוגה מקדו את תשומת הלב בתיאום התנועה והנשימה ליצירת מיקוד בהכרה.
  • זכרו, ריטריט מדיטציה אינו מאבק עם ההכרה אלא הזדמנות ללמוד על ההכרה שלכם ולפתח איתה מערכת יחסים מועילה.
  • אל תהססו להתכנס פנימה ולהנות מהשקט שמציע ריטריט השתיקה. זכרו, זו לא סדנת מדיטציה המציעה מפגש חברתי אלא הזדמנות לפגוש את עצמכם לכמה שעות בדממה.
  • אל תצפו לתוצאות או לחוויות מיוחדות. על אף שמדובר בריטריט ויפאסנה המיועד לתת תובנות על ההכרה והמודעות, הציפייה לתוצאות במהלך התרגול תסיט את תשומת הלב שלכם מההנחיות והיישום שלהן.
  • בואו בלב פתוח וגלו מה ריטריט יוגה ומדיטציה יכול להציע לכם וכיצד הוא יכול לשפר לכם את חייכם.

לכל שאלה נשמח לעמוד לשירותכם!