צמיחה והתכלות – שרון פלקון

צמיחה בטבע מייצגת פריחה והתפתחות של אורגניזמים חיים. של צמחים מזרעים, התפתחות בעלי חיים מלידה ועד בגרות, והתרחבות מערכות אקולוגיות. צמיחה מתקשרת לחיוניות, שפע ומימוש פוטנציאל החיים.

התכלות לעומת זאת הינו תהליך פירוק הדרגתי של חומר אורגני למרכיבים בסיסים שחוזרים לאדמה ולסביבה ומזינים אותה. תהליך טבעי זה חיוני למחזוריות הטבע והמערכת האקולוגית. עם זאת מלמד על הסוף הבלתי נמנע של החיים והחזרה לכדור הארץ.

גם צמיחה וגם התכלות מאפיינים את הטבע הקבוע של הקיום (הארעיות) והם מתקיימים במקביל בטבע ואפשר לזהות את הסבל שנובע לעיתים מהמתח בין שניהם – למשל חיות שעלולות לחוות פציעה או אובדן, רעב וכדומה. הסבל הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק על הקיום ובמעגל החיים והמוות.

גם אנחנו בני האדם שזורים במערכת הסדורה של הטבע ולא חפים מהתהליכים שחלים עליו. אך עם זאת קיים ההבדל ביננו לבין שאר הברואים והוא מערכת ההגנה המתוחכמת שנולדנו עמה –ההכרה. 

ההכרה היא פונקציה במוח ויש לה כמה תפקידים עיקריים, בין היתר לקלוט, לעבד מידע ולהגן עלינו.

ההכרה יכולה להיות אדונית שתלטנית או משרתת נאמנה. בשונה מהחיים בטבע שם האורגניזם הממוצע פועל כמעט רק מהמערכת ההישרדותית ומוציא פעולות אוטומטיות, לאדם ישנה אפשרות בכל רגע לבחור מחדש. מכיוון ולא נולדנו עם מדריך למשתמש- הפיצ’ר המשוכלל הזה יכול בקלות להידמות לבאג במערכת ועלינו מוטלת האחריות לרכוש את הידע, ללמוד לתפעל אותה ואף לעזור למי שמתקשה.

עם זאת אנחנו אלו שזכינו להיוולד כבני אדם, אל לנו לשכוח מאין בנו ומה תפקידנו במערכת הטבע.

החיים המערביים והמתועשים גורמים לנו לעיתים לא לראות את המציאות כפי שהיא ואי הידיעה של המערכת שלנו (אוידיה) והנטייה של ההכרה כחלק ממנגנון ההגנה שלה לרצות בטוב מרחיקה אותנו מהטבע ומהטבע של הדברים. נעים לנו לחשוב על לידה אך הרעיון של המוות לא בא בחשבון, אנחנו יכולים לקבל את הרעיון של פרח נובל, אך מסרבים להכיר בתהליך ההזדקנות שלנו.

כוחות הטבע חזקים יותר מכל דבר וצמיחה והתכלות של בני האדם חשובה להמשך הקיום של היקום. ככל שנשכיל להיכנע לרעיונות האלו – הסבל שלנו יפחת ונוכל לחיות חיים שלמים יותר, משמעותיים יותר עבורנו ועבור הבריאה כולה.

כמו בטבע שעובר באופן בלתי נמנע טרנספורמציה של אנרגיה וחומר מאחד לשני (צמיחה ורקבון) ובכך ממשיך להזין ולקיים את המערכת האקולוגית בטבע כך גם הסבל אצל האדם הוא בלתי נמנע והכרחי עבור הנעת תהליך ההשתנות והמשך הקיום הגלובלי. 

לעיתים החיים שולחים לנו התנסויות מורכבות ולא פעם אנחנו שואלים את עצמנו למה דווקא אני? למה זה “מגיע לי”? מתי שנצליח להתבסס בידע מדויק ולזהות שגם התכלית שלנו היא לעבור טרנספורמציה, נדע “לנצל” את ההתנסויות האלו לטובת תהליך ההשתנות ובעזרת הפיצ’ר המשוכלל שלנו – ההכרה לגלות את המודעות.

אז נוכל להתקרב בחזרה למהות המשותפת שלנו עם כל הברואים – לשרת ולהועיל ולממש את האחדות שלנו עם הטבע.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה