לאור המצב, כל הקורסים המקוונים שלנו זמינים עבורכם עכשיו בחצי מחיר לזמן מוגבל!

קורס מיינדפולנס
להעמקה בתרגול ולימוד
מדיטצית מיינדפולנס
לפי דרך קדן

קורס המיינדפולנס של מכללת קדן הינו קורס מדיטציה המציע לימוד מעמיק של כל התיאוריה והתרגול שבבסיס טכניקת המדיטציה הנקראת מיינדפולנס. הקורס מורכב מ 6 מפגשים בני שעתיים וחצי כל מפגש ומבוסס על הלימוד ארוך השנים של גלית לוין. כל מפגש כולל תרגול יוגה אסאנה קצר, פראניאמה, מדיטצית מיינדפולנס מונחית, תיאוריה על טכניקת המיינדפולנס, חקירה ושיח. 

במפגשים נלמד לעומק מהי מדיטציית מיינדפולנס, כיצד לתרגל מיינדפולנס ומה התועלות של תרגול מדיטציית מיינדפולנס בחיי היום יום שלנו, בשילוב ידע מעמיק על ההכרה האנושית, אופן השימוש בה, טבע הרגשות והמחשבות, טבע עולם התופעות וטבע המודעות. 

קורס המיינדפולנס הייחודי של מכללת קדן מוביל את משתתפיו לתהליך של פיתוח מודעות עצמית, יכולת פעולה מודעת בעולם, יציבות פנימית ואיזון רגשי, יכולת קבלה והתמודדות עם אתגרים וקשיים, הגדלת יכולת הבחירה ולקיחת שליטה על החיים להשגת מטרות ותכליות.

זהו קורס מדיטציה משנה ומשפר חיים המציע טכניקות מיינדפולנס פשוטות לתרגול על המזרן יחד עם הנחיות ברורות וברות ביצוע ליישום בחיי היום יום, כך שהחיים לפני ואחרי אינם אותו דבר. 

 

סילבוס קורס מיינדפולנס

 • מבוא למיינדפולנס – ממודעות פעילה לפעולה מודעת
 • תשומת הלב כמפתח לשימוש בהכרה האנושית
 • התועלות שבשליטה על תשומת הלב
 • תרגולים לחיזוק השליטה על תשומת הלב
 • ההכרה כמכשיר – היכרות, תחזוקה ושימוש
 • המנגנון האוטומטי של ההכרה
 • המנגנון הידני של ההכרה
 • הידע כבסיס לפעולה
 • אימון בטכניקת המיינדפולנס
 • מיינדפולנס – הדרך לפיתוח מודעות עצמית
 • מיינדפולנס – הדרך לפיתוח יכולת פעולה מודעת
 • יישומים בחיי היום יום

מנחות

עינת שחם

רקדנית פלמנקו, תלמידה ומורה ליוגה ומדיטציה. מטפלת בשיקום תנועה אוטופדי וברפואה משלימה. מלמדת ומלווה אנשים בדרך הדהרמה -היוגה, ופילוסופיית היוגה, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים. תלמידה של גלית לוין, הנזיר פרה עופר עדי, הנזירה רובינה קורטין ועוד רבים וטובים.

בת כהן

תלמידה של הנזיר פרה עופר עדי, גלית לוין ואברהם רביבו (ערפל) ז”ל. מלמדת יוגה, מדיטציה ופילוסופיית היוגה. מטפלת ביוגה תרפיה. בוגרת מכללת אלימה לבריאות טבעית. מלמדת ומלווה תלמידים בדרך הדהרמה -יוגה והבודהיזם, ויישומה הלכה למעשה בחייהם. מנחה באופן פרטני ובריטריטים וסדנאות.

מיקום

אלון הגליל. הוראות הגעה מדויקות ישלחו לקראת פתיחת הקורס.

מועדים

6 מפגשים בימי חמישי בשעות 17:30-20:00

תאריכי המפגשים:
9.5.24
16.5.24
30.5.24
6.6.24
20.6.24
27.6.24

עלויות

דמי רצינות בסך 150 ש”ח לתשלום בעת ההרשמה.

הלימוד עצמו ניתן על טהרת הדאנה – נתינה מתוך נדיבות ורוחב לב. בסיום כל מפגש תתבקשו לתת תרומתכם לצוות המנחות במזומן או באמצעים דיגיטליים.

הדאנה התפתחה מתוך ההבנה שידע שמיטיב עם כל הברואים הוא זכות טבעית לכל אדם ונועד לשפר את איכות החיים של כולנו ולכן עליו להיות נגיש לכולם ולא רק לבעלי אמצעים. לכל אדם הזכות לקבל ידע שמשפר חיים ובתמורה האדם נותן כרוחב ליבו ויכולתו  מתוך הבנה שהנתינה מאפשרת למורה להתקיים ולהמשיך להעביר את הידע. 

לכל שאלה נשמח לעמוד לשירותכם!

שאלות נפוצות לקראת קורס מדיטציה ללימוד מיינדפולנס

מה זה מדיטציית מיינדפולנס ובמה היא שונה ממדיטציות אחרות? יש מגוון טכניקות מדיטציה מוכרות ולכל טכניקה יש את היכולות המנטליות שהיא מפתחת, התובנות שהיא מעניקה, ויישומים שהיא מציעה לשיפור חיי היום יום. מדיטציית המיינדפולנס מיועדת לפיתוח יכולת ההבחנה והמודעות הרחבה ומאפשרת לנו למצוא מקום יציב ומודע בתוכנו שממנו ניתן להתנהל עם רגשות ואתגרי החיים בשיוויון נפש ולפעול באופן מועיל יותר. לימוד המיינדפולנס הולך בד בבד עם היכרות מעמיקה עם טבע הרגשות והמחשבות, מודעות עצמית ופיתוח יכולת פעולה מודעת בעולם. זוהי טכניקה רבת עוצמה המובילה למציאת איזון ויציבות פנימיים וכיום משולבת גם בטיפול פסיכולוגי ככלי עזר ליצירת יכולת התבוננות ורגיעה. ניתן למצוא טכניקות מדיטציה נוספות כגון מדיטציית ‘מיקוד באובייקט אחד’ המיועדת לפיתוח שליטה על תשומת הלב, שיפור יכולת המיקוד והריכוז, הרגעת ההכרה, היכרות עם המנגנון האוטומטי והידני של ההכרה האנושית ופיתוח יכולת פעולה חופשית בעולם. דוגמא לטכניקת מדיטציה נוספת הינה מדיטציה אנליטית שמטרתה לחקור את טבע הדברים ואת טבענו אנו ולקבל ידע מבחין בין עולם התופעות לעולם המודעות. כל אחת מטכניקות המדיטציה הינה בשימוש בדרך היוגה השלמה כחלק מתהליך ההתפתחות שהיוגה מציעה ועם זאת כל אחת מהטכניקות, כאשר מיושמת ביום יום, יכולה להיות גם כלי יעיל לשיפור החיים ללא קשר לתהליך היוגה השלם. כאשר אנו מעוניינים להצטרף לקורס מדיטציה עלינו לבדוק באיזו טכניקת מדיטציה מתמקד הקורס, מה הצרכים שלנו, והאם זו הטכניקה המתאימה שתתן מענה לצרכנו.

האם קורס מדיטציה וקורס מיינדפולנס הם אותו דבר? קורס מדיטציה הינו שם כללי לכל תוכנית ללימוד מדיטציה. קורס מדיטציה יכול להציע העמקה בלימוד ובתרגול של מגוון טכניקות מדיטציה שונות או להתמקד בטכניקה מרכזית אחת. לדוגמא, יכול להיות קורס מדיטציה העוסק במדיטציית מיקוד באובייקט אחד בלבד, קורס מדיטציה העוסק בתרגול ובלימוד מדיטציית אנליטית בלבד, או קורס מדיטציה המציע לימוד שלם של דרך המדיטציה היוגית הכוללת מיקוד באובייקט אחד, מיינדפולנס ומדיטציה אנליטית יחד. כך שקורס מדיטציה הוא מושג כללי ולפני שאנו בוחרים את הקורס המתאים לנו כדאי שנדע באיזה טכניקות מדיטציה הקורס עוסק. כאשר אנו אומרים קורס מיינדפולנס הכוונה היא לקורס מדיטציה המתמקד בלימוד טכניקת המיינדפולנס. כלומר, עיקר הזמן בקורס יוקדש לפיתוח יכולת ההתבוננות וההבחנה באמצעות תרגול טכניקת המיינדפולנס והלימוד התיאורטי ירחיב על מדיטציית המיינדפולנס, אופן התרגול שלה, התועלות והיישום בחיי היום יום. 

האם נדרש ניסיון קודם בתרגול מדיטציה על מנת להשתתף בקורס מיינדפולנס? קורס המיינדפולנס של קדן בנוי באופן כזה שהוא אינו דורש ידע קודם בתרגול מדיטציה ולכן הוא מתאים למתרגלים חדשים ומנוסים כאחד. עם זאת, מכיוון שתרגול מדיטציית מיינדפולנס דורש יכולת שליטה על תשומת הלב, בשלבים הראשונים של הקורס אנו לומדים גם את טכניקת המדיטציה מיקוד באובייקט אחד, מפתחים שליטה בסיסית על תשומת הלב וכך מפתחים יחד את כל היכולות הנדרשות לתרגול המיינדפולנס במהלך הקורס עצמו. חשוב לציין שקורס המדיטציה מציע הנחיות לתרגול ולימוד ועם זאת פיתוח היכולת והשליטה בטכניקה והבנת הלימוד דורשים תרגול מדיטציה יומי בבית. ככל שנתמיד ונטמיע את התרגול בבית כך קורס המדיטציה יהיה יעיל יותר עבורנו בין אם אנו מתרגלים חדשים או מנוסים.

מה ההבדל בין קורס מיינדפולנס לריטריט מיינדפולנס? קורס מיינדפולנס וריטריט מיינדפולנס זהים מבחינת טכניקת המדיטציה המתורגלת והתיאוריה שמאחורי הטכניקה, אך הם שונים מבחינת האינטנסיביות של התרגול והלימוד וההנחיות ליישום ביום יום. בעוד ריטריט מיינדפולנס מציע חוויה שלמה של נסיגה והתנתקות מחיי היום יום ומתמקד בעיקר בתרגול המדיטציה על המזרן, קורס המיינדפולנס מכוון לאפשר לנו להטמיע את המיינדפולנס בחיי היום יום, לפתח מודעות ויכולת פעולה מודעת ונותן לנו כלים לשיפור מערכות היחסים שלנו, לקבלת החלטות מועילות, להשגת מטרות ובאופן כללי ללקיחת שליטה על חיינו. לכן, אם אתם זקוקים לפסק זמן מהחיים, התנתקות מהטלפון, שתיקה ותרגול אינטנסיבי ריטריט המיינדפולנס הוא בשבילכם, אך אם אתם מחפשים כלים להטמיע את המיינדפולנס בחיי היום יום, ההמלצה שלנו היא להצטרף לקורס מיינדפולנס.

 כיצד מיינדפולנס יכול לסייע לי בהתמודדות עם חרדות ורגשות מאתגרים? אחד היישומים היותר מוכרים במערב של טכניקת המיינדפולנס הוא שימוש במיינדפולנס ככלי עזר להתנהלות עם חרדות ורגשות מאתגרים. כיום ניתן לראות שימוש במיינדפולנס בטיפול פסיכולוגי ובמערכות חינוכיות שונות. אנו נעזרים במדיטציית המיינדפולנס לפתח מודעות לעולם הרגשי שלנו ולומדים להתבונן בשטף המחשבות והרגשות. מתוך ההתנסות הזו אנו לומדים להכיר כי שטף ותוכן המחשבות והרגשות משתנה כל הזמן ועם זאת, אנו שמודעים אליהם נשארים קבועים ויציבים מולם. המיינדפולנס חושף בפנינו את טבענו המודע, הקבוע ונותן לנו קרקע יציבה לעמוד עליה מול שינויי החיים. חשוב לציין שמי שמעוניין להשתמש במיינדפולנס ככלי לתרפיה כדאי שיעזר במטפלים מוסמכים ביוגה תרפיה שעברו הכשרה לשימוש בטכניקה זו וטכניקות נוספות במסגרת הטיפול הפסיכו-יוגי. עם זאת, יש לציין, שתרגול המיינדפולנס אינו משמש רק לטיפול בחרדות ורגשות מאתגרים, אלא הוא חלק חשוב ואינטגרלי מדרך היוגה השלמה המובילה לשחרור מסבל והגשמה עצמית. את המיינדפולנס כאמצעי בדרך היוגה השלמה לומדים בקורס המדיטציה העוסק בטכניקת המיינדפולנס לפי דרך קדן או באמצעות מגוון הקורסים המקוונים שלנו המיועדים למתחילים ומתקדמים.

על מדיטצית מיינדפולנס לפי דרך קדן

כיום מדיטציית המיינדפולנס נעשית יותר ויותר פופולרית וניתן למצוא מקומות רבים המציעים קורסי מיינדפולנס, סדנאות מיינדפולנס וריטריטים של מיינדפולנס. לרוב נמצא לימודי מיינדפולנס במסגרת לימודי בודהיזם ומקובל לראות במיינדפולנס כטכניקת המדיטציה העיקרית בבודהיזם.

עם זאת חשוב לדעת שמדיטציית המיינדפולנס הינה אחת מטכניקות המדיטציה העיקריות המוצעות בדרך היוגה ולה חשיבות רבה בתהליך היוגה השלם המוביל לשחרור מסבל והגשמה עצמית. 

מכללת קדן מציעה קורס ללימודי מדיטציה מיינדפולנס ייחודי המבוסס על מסורת היוגה. במהלך הקורס אנו לומדים לעשות שימוש במדיטצית מיינדפולנס לפיתוח מודעות, רכישה של ידע מבחין, יישום הידע בפעולה בחיי היום יום עד להשגת קאיואליה – שחרור מסבל והגשמה.

בדרך היוגה, מדיטציית המיינדפולנס מתפתחת מתוך תרגול הדהרנה – מדיטציית מיקוד באובייקט אחד. לאחר שפיתחנו שליטה על תשומת הלב, ויצרנו מודעות לפעילות ההכרה, אנו מוכנים להתקדם ליישום המיינדפולנס ליצירת מודעות רחבה לכל האובייקטים. למעשה, אנו ממשיכים להחזיק את אותה מודעות שפיתחנו לאובייקט אחד אולם כעת מרחיבים את תשומת הלב כך שאנו מייצרים מודעות ליותר ויותר אובייקטים בו זמנית. אנו מגלים שאנו יכולים להיות מודעים לצלילים, למראות, לתחושות גוף, למחשבות, רגשות, זכרונות, דמיונות, או במילים אחרות, אנו מגלים שאנו יכולים להיות במודעות רחבה לכל אובייקט שמופיע בין אם הוא חיצוני או פנימי, גס או מעודן. זהו המיינדפולנס. זהו המצב שתרגול מדיטציית מיינדפולנס מכוון אליו – שהייה במודעות רחבה וקבועה מול כל אובייקט שמופיע. המיינדפולנס הינו למעשה מצב של ההכרה בו אנו נמצאים במודעות מלאה, מיינדפול, ערים, לכל אובייקט, בין אם גס או מעודן, חיצוני או פנימי. אנו לא נגררים אחר האובייקטים, לא מופעלים על ידם, אלא רק מתאמצים להמשיך להישאר במצב המדיטציה מיינדפולנס, להמשיך להישאר ערים לכל המתרחש ולתת לכל האובייקטים להופיע ולהיעלם כפי שהם.

את יכולת המיינדפולנס אנו מפתחים בשלבים – תחילה נעזרים בשיום – נתינת שם לכל אובייקט שמופיע. זה מאפשר לנו להישאר בעירות ובהבחנה ולוודא שאנו לא נסחפים אחר מחשבות ורגשות. לדוגמא, אם עולה מחשבה, אנו מבחינים בה, ואומרים בלב את המילה מחשבה ורק ממשיכים להבחין. אם עולה רגש אנו מבחינים ברגש, מזהים אותו כרגש או בשמו הספציפי, כעס, שמחה וכדומה, ורק ממשיכים להבחין, לא פועלים לפיו. במדיטציית המיינדפולנס אנו מפתחים לאט לאט את היכולת להיות בתשומת לב לכל מה שעולה אך לא פועלים לפי מה שעולה, רק ממשיכים להבחין. ההחזקה של ההבחנה המתמשכת היא המיינדפולנס.

לאחר שפיתחנו מיומנות במדיטציית מיינדפולנס עם שיום אנו יכולים לוותר על השיום ולהמשיך להבחין בכל מה שעולה מבלי לתת שם. אנו מגלים שאנו יכולים להבחין בקושי, עייפות, שעמום, כאב ועוד מגוון תופעות העולות במהלך הישיבה הארוכה למדיטציה בלי לנוע, בלי לפעול, בלי להגיב, רק להמשיך להתבונן, להמשיך להבחין. 

את כל התהליך של פיתוח המיינדפולנס אנו עושים עבור מטרה מאד ספציפית בדרך היוגה – מכיוון שמטרת כל טכניקות היוגה היא לפתח ידע המבחין בין טבע המודעות לטבע התופעות, השהייה במצב המיינדפולנס מאפשרת לנו לראות ולגלות את ההבחנה הזו בדיוק. ככל שנחזיק מודעות קבועה ובלתי משתנה מול כל האובייקטים המופיעים והנעלמים, נתחיל לראות את ההבדל בין הטבע הקבוע של המודעות לטבע המשתנה של עולם התופעות החיצוני והפנימי. כך אנו מגלים לדוגמא שעל אף שמחשבות משתנות כל הזמן, אנו שמודעים אליהן איננו משתנים. על אף שרגשות עולים ויורדים אנו שמודעים אליהם לא מושפעים מהם אלא נשארים פשוט מודעים. התבססות במצב המדיטציה מיינדפולנס מגלה לנו את התובנה החשובה ביותר ביוגה – שאנו לא ההכרה שלנו. אנו לא הרגשות, המחשבות והתחושות שלנו. אלא אנו אלה שמודעים להכרה ולכל תכניה אך שונים ממנה במהותנו ובטבענו. אנו לא מושפעים מהשינויים המתרחשים בהכרה ולכן משוחררים מהם. אנו לא מושפעים מהנאה וסבל ולכן משוחררים מהם. כך, מדיטציית המיינדפולנס מגלה לנו את השחרור מסבל ומובילה אותנו להכיר ולהתבסס בטבע המודע שלנו ולהגיע להגשמה וידיעה עצמית.

אתר קורסים מתקדם מבית
 
סקולילנד
דילוג לתוכן