|

ריטריט יוגה – הדרך להעמיק בתרגול ובלימוד יוגה

מתרגלי יוגה רבים תוהים היכן ניתן להעמיק בדרך היוגה מלבד בקורסי מורים הדורשים שעות רבות של אימון בהנחיה. למתרגלים רבים אין בהכרח עניין להתמחות בהוראת יוגה ועם זאת יש להם רצון להעמיק בתרגול ובלימוד דרך היוגה השלמה.

ריטריט יוגה הינו הזדמנות להעמיק בתרגול היוגה ובפילוסופיה של היוגה ולהעמיק בלימוד דרך היוגה השלמה והגשמתה.

ריטריט יוגה בנוי באופן כזה המאפשר תרגול מעמיק של היוגה על כל רבדיה – האטה יוגה (תרגולי הגוף והנשימה), ראג’ה יוגה (תרגולי ההכרה לפיתוח סמדהי), ניאנה יוגה (תהליכי חקירה ורכישת ידע), קארמה יוגה (יישום בפעולה בעולם) ובהקטי יוגה (שירות לא אנוכי). תרגולים אלה מפתחים יכולות שונות ומובילים לטרנספורמציה פנימית המקדמת את המתרגל בדרך היוגה הלכה למעשה. לצד התרגול לאורך ריטריט היוגה מתקיים לימוד תיאורטי של דרך היוגה השלמה והסבר מעמיק לכל צעד בדרך בהסתמך על הטקסטים העתיקים כגון ‘סוטרות היוגה של פטנג’לי’ ו’הבהגווד גיטה’. כך ההתנסות הישירה הופכת לדרך ברורה הניתנת לתיאור ולהסבר, ומובנת לא מתוך זיכרון אלה מתוך ידע ישיר שהתקבל מתוך ההתנסות.

מה מציע ריטריט יוגה?

ניתן למצוא מגוון רחב של ריטריטים ליוגה, רובם ככולם יתמקדו בתרגול ובלימוד ההאטה יוגה – שלב האסאנות והפראניאמות. למתרגלים רציניים המעוניינים להתקדם בדרך היוגה, ריטריט האטה יוגה אינו המענה המתאים. באפשרותם להתקדם לשלבים הבאים של דרך היוגה השלמה ולהגשים את התכלית והתועלת של היוגה בחייהם. 

מה השלב הבא שמציע ריטריט היוגה? 

דרך היוגה השלמה מורכבת מ 5 שלבים. הראשון בהם כפי שראינו הינו האטה יוגה. השלב הבא ביוגה נקרא ‘ראג’ה יוגה’. ראג’ה יוגה פירושה דרך המלך – הדרך המהירה, הבטוחה והישירה להשגת מטרת היוגה – היא קאיוליה (kaivalya), שחרור. בדרך היוגה השלמה האטה יוגה הינו השלב הראשון בדרך העושה שימוש באמצעים גסים כגון הגוף והנשימה על מנת לאזן את הגוף והפראנה, להרגיע אותם וכך להרגיע ולייצב את פעילות ההכרה. לא סתם אחרי תרגול האטה יוגה אנו מרגישים רגועים, חיוניים יותר, שקטים וחדי הבחנה, ההכרה עברה שינוי בעקבות השינוי שיצרנו בגוף ובפראנה. אולם. חשוב לזכור, וזאת גם מדגישים ב’האטה יוגה פראדיפיקה’, אחד הטקסטים המרכזיים בהאטה יוגה – “עבור מתרגל היוגה שלא המשיך לראג’ה יוגה לאחר תרגול ההאטה יוגה, התרגול היה לשווא”. כמה מאיתנו מסתפקים בתרגול האטה יוגה למשך שנים, בלי לדעת שליוגה יש המשך. שזהו רק השלב הראשון בדרך. לא סתם תרגלנו את הגוף והנשימה. הכנו תנאים מיוחדים להכרה שלנו על מנת שכעת נוכל לתרגל אותה, לאמן אותה ולפתח בה יכולת מיוחדת הנקראת ‘סמימה’ או בשמה היותר פופולרי ‘סמדהי’ – יכולת הראיה הבהירה. ריטריט יוגה מאמן אותנו גם ברמת ההכרה ומלמד אותנו לפתח סמדהי באמצעות הנחיות מדויקות לתרגול הטכניקה המרכזית המובילה לסמדהי והיא דהרנה – מדיטציית מיקוד באובייקט אחד. 

האם ניתן לתרגל את כל דרך היוגה בריטריט אחד? 

ככל שהריטריט ארוך יותר כך הוא יציע לנו יותר שלבים בדרך היוגה השלמה. לאחר העמקה בראג’ה יוגה ניתן להתקדם לניאנה יוגה – יוגה של החוכמה. כאן אנו נעזרים ביכולת הראייה הבהירה שפיתחנו ומתחילים לחקור את טבע הדברים, טבע ההכרה וטבענו אנו. זה השלב בו אנו רוכשים את הידע המבחין הנוגד את הבורות שאנו נמצאים בה ומגלה לנו את השחרור מסבל. מורה מנוסה יתן הנחיות לחקירות אנליטיות מדויקות שיאפשרו למתרגל לקבל ידע מדויק בהתנסות ישירה לגבי טבע עולם התופעות, טבע המחשבות והרגשות וטבע הרואה עצמו. בשלב זה יש חשיבות רבה ללימוד מתוך התנסות ישירה ולא מתוך שינון. אין זה לימוד פילוסופי כי אם חקירה פנימית שהמתרגל מבצע בזמן מדיטציה. לכן הטכניקה נקראת ‘מדיטציה אנליטית’. אך דרך היוגה אינה מסתיימת ברכישת ידע. כעת עלינו ליישם את הידע ביום יום ולבחון את השפעותיו על חיינו.

הידע שאנו רוכשים במהלך הריטריט עצמו יוצא איתנו חזרה לחיים ומיושם בפעולה בעולם, זהו שלב הקארמה יוגה. בסיום הריטריט אנו מקבלים הנחיות מדויקות כיצד ליישם את הידע בהתבוננות ובפעולות בעולם עם החזרה לשגרת החיים. לייצר פעולות שונות בחיי היום יום בעקבות הריטריט מגשים את כל תועלות הריטריט בחיינו. כך מובטח שהשפעות התרגול, הלימוד והמאמצים שהשקענו לא ישארו כזכרון אלא ככוח פעיל המשפר את חיינו. ללא קארמה יוגה, שינוי הפעולות בחיינו, לא נוכל להתקדם בדרך היוגה וגם לא נחווה את תוצאותיה. באמצעות תרגול הקארמה יוגה הריטריט הופך מתרגול למציאות.

חשוב לציין גם את השלב האחרון בדרך היוגה השלמה והוא ה’בהקטי יוגה’ – השירות הלא אנוכי. זהו שלב שינבע באופן טבעי לאחר אימון מתמיד בקארמה יוגה. בעקבות שינוי פעולותינו ביום יום אנו משנים את זהותנו. עוברים מזהות לא מדויקות לזהות מדויקת. אנו מתחילים לזהות את עצמנו עם הרואה במקום עם הנראה, עם המודעות במקום עם ההכרה. אופציה נחמדה לתרגול שלב הבהקטי יוגה הינו להציע שירות לא אנוכי בריטריטים. מעצם העובדה שהשתתפנו בריטריט הגענו ליכולת לשרת באופן לא אנוכי בריטריט. אנו סוגרים מעגל. השירות בריטריט מאפשר אימון ממוקד בבהקטי יוגה בתוך סביבה יוגית העושה את אותה דרך כמונו. מתרגלים רבים מעידים כיצד שירות בריטריט יוגה קידם אותם בדרך היוגה והוביל לתובנות רבות בנוגע לטבע המודעות וההכרה. כך שניתן לתרגל את כל דרך היוגה בריטריט אחד כל עוד אנו לוקחים עמנו את התרגול והתובנות לחיי היום יום ומיישמים אותם בפעולות.

לסיכום,

מכיוון שלא תמיד אנו מעוניינים בקורס להוראת יוגה, ריטריט יוגה הינו אפשרות נפלאה הלוקחת אותנו את כל דרך היוגה. למתרגלים רציניים בדרך היוגה המעוניינים לעבור טרנספורמציה אישית ולא להשאיר את היוגה כידע תיאורטי השתתפות בריטריט יוגה הינה הדרך.

ולאלו שכבר השתתפו בריטריט ומחפשים הזדמנות להמשיך גם לשלב הבהקטי יוגה מוזמנים באהבה להציע שירות בריטריטים שלנו.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה