תמיכה נפשית בזמן משבר

בלתי נמנע שלאורך חיינו נחווה משברים. חלקם ירגישו קשים מנשוא, מעבר ליכולתנו להכיל. כואבים ועוצמתיים יתר על המידה, מפחידים ומאיימים על עצם קיומנו. חוסר היכולת שלנו לשנות את מהלך העניינים, לבטל את מה שהתרחש או להשפיע על ההתפתחויות העתידיות משאיר אותנו חסרי אונים אל מול סיטואציות חיצוניות קשות. בזמנים כאלה נחפש כל סוג של תמיכה חיצונית שנוכל למצוא. היוגה מזמינה אותנו למצוא תמיכה פנימית.

יוגה כאמצעי להתמודדות עם משברים

דרך היוגה השלמה מכוונת לסייע לנו להתמודד עם הסבל הבלתי נמנע של החיים בצורה קצת יותר טובה. הנחת היסוד של היוגה היא שהסבל בחיים הוא בלתי נמנע מעצם הטבע המשתנה והזמני של כל עולם התופעות. כל דבר שאנו אוהבים בין אם אדם, חיה, צמח או חפץ, עתיד להשתנות ללא הרף ולבסוף לחדול מלהתקיים. כאשר דבר מה אהוב ילקח מאיתנו תמיד יעלה צער. עם הצער יעלו סבל ושלל רגשות מכאיבים. מעצם הטבע המשתנה והזמני של כל עולם התופעות בלתי נמנע שגם פחד מאובדן יעלה בנו ללא הרף. אנו חרדים לכל הדברים האהובים לנו כולל לחיים עצמם ולחיינו. הצער והפחד בלתי נמנעים בחיים האלה עבור כולנו. זאת ועוד, מתוך הטבע הזמני והמשתנה של כל עולם התופעות, ליוגה ברור שלא ניתן למצוא יציבות וביטחון בחיים הללו. לא משנה כמה בתים נבנה, כמה גדרות נקים, כמה נדאג לקיומנו ולקיום המשפחה שלנו, אנו יכולים להתעורר בוקר אחד לתוך כאוס. מתוך ההבנה של הסבל הבלתי נמנע בחיים הללו, היוגה מציעה דרך לצמצום הסבל ואף לשחרור מלא ממנו.

הטכניקה היעילה ביותר שהיוגה מציעה להתמודדות עם הסבל הינה מדיטצית מיינדפולנס.

כיצד מיינדפולנס עוזר להתמודד עם חרדה, דיכאון ואובדן?

באמצעות תרגול מדיטציית מיינדפולנס אנו מפתחים מודעות יציבה מול כל עולם התופעות. אנו לומדים לראות באופן מודע את מה שמתרחש, בין אם חיצוני או פנימי. אנו מפתחים את היכולת להתמיד בראייה יציבה לא משנה מה מתרחש. ככל שאנו לומדים להחזיק מיינדפולנס – ערות יציבה למתרחש, נתחיל להיות עדים לטבע המשתנה של כל הסיטואציות, התחושות והרגשות. מתוך ההבחנה הבלתי פוסקת בטבע המשתנה של הדברים תתגלה לנו גם היציבות וההתמדה שבראייה עצמה, במודעות עצמה. המיינדפולנס עוזר לנו להיות עדים לטבע המשתנה האמיתי של הדברים ולטבע היציב והמודע של עצמנו ומאפשר לנו להבחין ביניהם. 

כיצד ליישם מיינדפולנס על רגשות קשים?

כאשר ניישם מיינדפולנס על חרדה, דיכאון או אובדן, נתחיל לראות שכל התחושות והרגשות הללו, על אף העוצמות המאד גבוהות שלהם, מופיעים, משתנים וחדלים כמו כל האובייקטים. נגלה שמול כל התחושות והרגשות אנו יכולים לפתח מודעות, ומתוך המודעות שפיתחנו אליהם נגלה את היציבות שיש לנו מולם. זה לא יהפוך את הרגשות הקשים לנעימים אולם יאפשר לנו למצוא יציבות יחד איתם. האפשרות היחידה שיש לנו להתגבר על רגשות קשים היא לא לבטל אותם, מכיוון שזה בלתי אפשרי, אלא ללמוד לפעול יחד איתם. מהרגע שמצאנו יציבות מודעת מולם נגלה שיחד עם כל הקושי והכאב אנחנו עדיין יכולים להיות מודעים ולפעול בצורה מועילה. המיינדפולנס מבקש מאיתנו להרגיש את כל מה שיש. המיינדפולנס נותן לגיטימציה לכל התחושות להתקיים ומתוך זה מאפשר לנו לפעול לא לביטול הקשיים אלא להמשך התמיכה בקיום שלנו.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה