התועלות של סדנת מדיטציה מיקוד באוביקט אחד

בין אם אנו יוצאים לסדנת מדיטציה של יום אחד, מספר מפגשים או סופ”ש ארוך, אנו זוכים להיחשף לאחד התרגולים העוצמתיים ומשני החיים הניתן לתרגול בקלות ובפשטות בבית ואינו דורש יותר מאשר 5 דקות ביום.

רובנו שמענו על מדיטציות ככלי להרגעה או להשגת הארה, אך לתרגול המדיטציה השפעות נרחבות על כל רבדי החיים כגון מערכות יחסים ופיתוח קריירה, על היכולות המנטליות שלנו ועל אופן ההתנהלות שלנו עם רגשות ואתגרים.

מה הערך המוסף של השתתפות בסדנת מדיטציה

על פניו נראה שההנחיות לתרגול של מיקוד באובייקט אחד הן פשוטות – לבחור אובייקט, למקד בו את תשומת הלב, וכשתשומת הלב נודדת להחזיר אותה אל האובייקט. אם כך מדוע נדרשת לנו סדנה מעמיקה בנושא?

סדנת מדיטציה איכותית תציע לנו הרבה יותר מאשר רק הנחיות לתרגול. סדנת העמקה במדיטציה מציעה לנו שלושה דברים עיקריים, ללא תלות באורך הסדנה:

  • טכניקת תרגול מדיטציה הניתנת ליישום בבית בפשטות ובקלות ואינה דורשת זמן רב או אמצעים מיוחדים והתאמת ההנחייה ליכולות שלנו.
  • התיאוריה שמאחורי הטכניקה – הסבר על הפעולה המדויקת שאנו עושים בתוך תרגול המדיטציה והאתגרים שבתרגול, פירוט היכולות המתפתחות מתוך התרגול והסימנים לכך, והסבר על התכלית של כל התרגול והתועלות שבו לחיי היום יום.
  • הנחיות מדויקות כיצד ליישם את היכולות המתפתחות מתוך התרגול בפעולה בחיי היום יום, על מנת שנראה את התועלת של התרגול בכל רבדי החיים שלנו.

מתרגלים רבים מתרגלים מדיטציה לאורך שנים רבות בלי להבין מה בדיוק הם עושים, מדוע, וכיצד זה אמור לשרת אותם מעבר לזמן התרגול עצמו. אולם, מי שמשתתף בסדנה המציעה לימוד שלם של מדיטציה משלב התרגול ועד שלב היישום בפעולה יזכה לקבל את כל פירות התרגול.

מה לומדים בסדנת מדיטציה מיקוד באובייקט אחד

תחילה נלמד את הבסיס לתרגול שהוא היכולת שיש לכולנו לכוון כרצוננו את תשומת הלב. ההתנסות ביכולת הזו היא המפתח לתרגול מדוייק של מיקוד באובייקט אחד שכן זו הפעולה שאנו עושים לאורך כל תרגול המדיטציה, פשוט משתמשים ביכולת שלנו לכוון את תשומת הלב, ומכוונים אותה אל אובייקט אחד.

מתרגלים רבים יעידו שכאשר הם הבינו את היכולת שלהם לשלוט בתשומת הלב השתנה להם כל התרגול של מיקוד באובייקט אחד. עד אז הם פשוט ניסו להתרכז באובייקט, לעיתים הצליחו ולעיתים לא, בלי לדעת היכן בדיוק לשים את המאמץ או מתוך הניסיון להפסיק מחשבות. אך מי שנחשף בהתנסות ישירה ליכולת שלו לשלוט בתשומת הלב ידע תמיד מה לעשות והיכן להשקיע את המאמץ בתרגול.

לאחר מכן נלמד להשתמש באותה שליטה שיש לנו על תשומת הלב וכעת נמקד אותה באובייקט אחד. כאן נפגוש לראשונה את הקושי שיש בלהחזיק מיקוד על אובייקט אחד לאורך זמן. אחד הדברים החשובים ביותר שנלמד בשלב הזה הוא העובדה שבלתי אפשרי להחזיק תשומת לב לאורך זמן על אובייקט אחד מכיוון שתשומת הלב תמיד תנדוד לאובייקטים אחרים, אך אנו כבר נדע שלנו תמיד יש את היכולת להחזיר אותה אל האובייקט לא משנה לאן היא נדדה ולכמה זמן.

מהרגע שלמדנו את זה הדבר היחיד שנדרש הוא להתמיד בתרגול הטכניקה.

מעבר לכל הלימוד הזה סדנת מדיטציה טובה תציע דגשים חשובים נוספים כגון: התאמת האובייקט למתרגל, הסבר על הקשיים בהם אנו נתקלים בתרגול, טעויות נפוצות בזמן התרגול וכדומה.

לאחר שלב ההתבססות בתרגול מגיע שלב התיאוריה – מה היכולות שאנו מפתחים באמצעות תרגול מיקוד באובייקט אחד? מדוע אנו צריכים את היכולות הללו? כיצד הן משרתות אותנו ביום יום ובתהליך השלם של היוגה? המענה לכל השאלות הללו נותן תמונה רחבה ומלאה על התרגול ומאפשר לו להיות משהו מאד נגיש ויישים ולא עוד רעיון רוחני תלוש מהמציאות.

ולבסוף, מגיע שלב היישום ביום יום. דבר אחד הוא לתרגל על המזרן, דבר אחר הוא לעשות שימוש ביכולות שהתפתחו. מי שלוקח את התרגול מהמזרן ליום יום יראה כיצד החיים שלנו משתפרים בכל הרבדים.

התועלות של מדיטציית מיקוד באובייקט אחד

מדיטציית מיקוד באובייקט אחד מפתחת את השליטה בתשומת הלב. פיתוח השליטה בתשומת הלב יועיל ברבדים רבים של חיינו:

  1. פיתוח יכולות למידה, ריכוז ומיקוד – השליטה שפיתחנו על תשומת הלב באמצעות תרגול מיקוד באובייקט אחד תאפשר לנו להחזיק קשב לאורך זמן בהרצאה קצת משעממת, להתרכז גם כאשר יש רעש מסביב או לקרוא מאמר ארוך כשאנו עייפים. תרגול מיקוד באובייקט אחד הינו התרופה הטובה ביותר לבעיות קשב וריכוז. כל מי שמתרגל את הטכניקה הזו אפילו אם זה רק 5 דקות ביום יגלה שיכולות הריכוז והמיקוד שלו השתפרו פלאים, ובכל רגע נתון, גם כשקשה, הוא מסוגל לעשות מאמץ ולחזור להתרכז במה שצריך.
  2. פיתוח יכולת פעולה חופשית בעולם – רובנו מונעים מפעולות אוטומטיות הקובעות את מהלך חיינו ולעיתים מונעות מאיתנו להגשים דברים שאנו רוצים. לדוגמא, רבים מאיתנו בעקבות דחיינות או עצלות נמנעים מלעשות פעולות שדורשות מאמץ ומוצאים את עצמנו שוב ושוב תקועים באותה נקודה כי לא הצלחנו לסיים עבודת גמר או לצאת לריצה. תרגול מיקוד באובייקט אחד מפתח את היכולת לפעול בצורה חופשית גם כאשר יש תחושות ורגשות שרוצים לגרום לפעולה אוטומטית אחרת. באמצעות השליטה בתשומת הלב נהיה מסוגלים יחד עם העצלות לצאת ריצה, יחד עם הרצון לדחות לגשת למחשב ולסיים עבודה. מי שמתרגל זאת מגלה שאין כמעט תחושה או רגש שימנעו ממנו לעשות את מה שהוא רוצה.
  3. הרגעה – מי מאיתנו לא חובה עומס וסטרס בחיי היום יום שלו. תרגול מיקוד באובייקט אחד מאפשר לתנועה של ההכרה לשקוט בהדרגה. ככל שהתנועה של ההכרה חדלה מתגלה מרחב שקט בו אפשר לנוח, להירגע ולהתחדש. זו דרך פשוטה ויעילה להגיע לרגיעה בכל מקום ובכל זמן.
  4. תרופה כנגד בעיות שינה – לא סתם אמרו לנו כשהיינו ילדים לספור כבשים אם אנחנו לא מצליחים להירדם. מיקוד ההכרה באובייקט אחד לפני השינה מביא לרגיעת התנועה של ההכרה ומהווה הכנה מצויינת להירדמות. מתרגלים רבים נעזרים בטכניקה הזו כתרופה לנדודי שינה ומגלים שיש להם את היכולת לשנות את מצב ההכרה מערות להירדמות.
  5. התמודדות עם רגשות מאתגרים כגון חרדה וכעס – היכולת לשלוש בתשומת הלב מאפשרת לנו לפעול באופן מיטיב יחד עם רגשות מאתגרים כגון חרדה וכעס. עם ההתפתחות של היכולת נגלה שיש לנו את האפשרות להציג מול קהל על אף החרדה שאנו חווים או לדבר בנעימות אל בני משפחתינו גם אם הם עוררו בנו כעס גדול. בעקבות השינוי בפעולה נגלה שהרגשות הללו הופכים להיות פחות מטרידים ומשפיעים פחות על הלך חיינו.
  6. שינוי מערכת היחסים שלנו עם ההכרה – רבים מאיתנו מרגישים כי ההכרה שלנו שולטת בנו ומכתיבה לנו באמצעות תשוקות ודחייות את הפעולות שלנו. ההתמדה בתרגול מיקוד באובייקט אחד מראה לנו שוב ושוב וללא כל ספק שאנו אלה ששולטים בהכרה ולא להיפך. זו אחת התובנות החשובות בדרך היוגה. ההכרה הופכת להיות מכשיר שאנו משתמשים בו באופן יזום על מנת להכיר את העולם, להבין אותו ולפעול בתוכו. באמצעות תרגול מיקוד באובייקט אחד אנו מגלים עד כמה ההכרה האנושית היא מכשיר נפלא ושימושי וכיצד הפעלה יזומה שלה מאפשרת לנו להשיג את מטרותינו.

בסופו של דבר סדנה היא הרבה יותר מסתם לימוד של תרגול מדיטציה, היא מאפשרת לנו להעביר את התרגול מהמזרן לחיי היום יום. באמצעות פיתוח היכולות המנטליות ויישומן בפעולה בעולם השתתפות בסדנת מדיטציה תאפשר לנו לשפר את חיינו בקלות ובפשטות.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה