קורס מדיטציה – מתנה לחיים!

ריטריט מדיטציה או קורס מדיטציה?

כל תרגול ולימוד של מדיטציה בין אם בריטריט, סדנה או קורס יועיל לחיינו, ועם זאת יש מספר הבדלים בין יציאה נקודתית לריטריט מדיטציה לעומת השתתפות בקורס מדיטציה שנערך לדוגמא אחת לשבוע לאורך מספר מפגשים. ההבדלים הינם משמעותיים וכדאי לקחת אותם בחשבון כששוקלים האם כדאי להשתתף בריטריט או בקורס.

התועלות והחסרונות של השתתפות בריטריט מדיטציה

ריטריט מדיטציה מאפשר התנתקות מחיי היום יום ומציע חוויה כוללת של שהייה בטבע, תזונה מאוזנת ואינטנסיביות של תרגולים. מכיוון שאנחנו מתנתקים מהטלפון ומכל המחויבויות שלנו, שוהים בשתיקה מלאה ולמעשה משוחררים לגמרי מכל עומס ודאגה, נוצרים באופן טבעי קצת יותר שקט ומרחב בהכרה שהופכים את תרגול המדיטציה לקל יותר. עקב האינטנסיביות של התרגולים, והעובדה שריטריט כולל לא רק תרגולי מדיטציה אלא גם תרגולים פיזיים ואנרגטיים ההשפעה של ריטריט מדיטציה חזקה יותר ובזמן קצר יותר נרגיש שהגענו ליכולות ולתובנות משמעותיות בתרגול.

עם זאת, כל הדברים הללו הם גם החסרונות של יציאה לריטריט מדיטציה. מכיוון שהתנאים בריטריט כל כך שונים מהתנאים בחיי היום יום שלנו, ביציאה מהריטריט נחווה שינוי מאד גדול במצב ההכרה – מהכרה שקטה ורגועה להכרה סוערת ועמוסה. הפער הזה לרוב מבלבל את המשתתפים בריטריט ומייצר לעיתים חוסר חשק לחזור לשגרת היום יום. קושי נוסף ביציאה מריטריט הוא האתגר להטמיע כעת את תרגול המדיטציה לתוך יום יום שהוא עמוס ומאתגר. מתרגלים רבים יוצאים מריטריט עם רצון לעשות שינוי מהותי בהרגלי החיים הכולל שינוי תזונתי, התמדה בתרגול פיזי ומנטלי יום יומי, יציאה שגרתית לטבע וכדומה. אך לפתע, בתוך חיי היום יום העמוסים מתגלה שזה לא כל כך פשוט להתמיד בתזונה מאוזנת כשיש מלא גירויים מסביב, ולא תמיד יש את הזמן או את הפניות המנטלית לפתוח מזרן ולתרגל יוגה ומדיטציה אפילו אם זה רק 5 דק’. הפער בין מה שאנו רוצים בסיום הריטריט לבין מה שאנו מסוגלים להטמיע ביום יום יוצר תסכול רב אצל מתרגלים ולעיתים אף גורם להם לזנוח לחלוטין את הדרך.

בנוסף, כשאנו חוזרים לשגרת היום יום שלנו אנחנו לבד עם התרגול. אין לנו עם מי לחלוק את הקשיים, אין לנו ממי לקבל הנחיה נוספת, אין לנו איך לוודא שאנחנו מדייקים בתרגול ומטמיעים את התובנות שלו בצורה מדויקת ויעילה ביום יום. לרוב נגלה “שנתקענו” באותה רמה של תרגול ואנחנו לא מצליחים להתפתח מעבר לה.

דבר נוסף מאוד מעניין שקורה למתרגלים בסיום ריטריט הוא החיפוש אחר החוויות המאד מיוחדות שהיו בריטריט. מכיוון שהעומקים אליהם אנו מגיעים בריטריט הם ייחודיים, מתרגלים רבים מנסים לשחזר את אותן חוויות בתרגול היום יומי שלהם. זהו אחד המכשולים הגדולים בדרך. באין להם ממי לקבל הנחיה שהחיפוש אחר החוויה הוא מכשול, מתרגלים רבים מבזבזים זמן יקר של תרגול בחיפוש אחר משהו שלעולם לא ישיגו שוב והתסכול הולך וגדל.

הפתרון שאנשים מוצאים הוא להתמיד ביציאה לריטריט אחת לשנה או חצי שנה, לחוות מחדש את כל התנאים המתאימים ולשוב ולהרגיש את התועלות של התרגול. אך זה אינו מאפשר להם להנות מכל התועלות שבהתמדה בתרגול מדיטציה יומיומי והטמעתו בחיינו.

הפתרון – השתתפות בקורס מדיטציה

קורס מדיטציה מציע לימוד מדיטציה מעמיק המורכב מסדרת מפגשים שלרוב מתקיימים אחת לשבוע לאורך מספר שבועות. לרוב המפגשים יכללו מעט תנועה פיסית, תרגול מדיטציה מעמיק, לימוד תיאורטי ושיח המיועד לשיתוף ברשמים ולקבלת כלים להטמעת היכולות והידע בפעולות ביום יום.

מעניין לראות שמכיוון שרובנו נגיע לקורס מתוך העומס של חיי היום יום, מלאים משימות ודאגות, עייפים ותשושים, התרגול במצב הזה, על אף שהינו מאתגר מאד, למעשה זהה בדיוק לחוויה שתהיה לנו כשנרצה לתרגל בבית. כאשר נבוא לתרגל בבית לא נבהל מכך שאין לנו סבלנות לשבת, מקוצר הזמן שאנו חווים, מעומס המחשבות והטרדות שאנו עדים להם מרגע שאנו עוצמים עיניים. להיפך, המצב יהיה לנו כל כך מוכר כך שנוכל להנחות את עצמנו לתרגול יחד עם כל האתגרים שבו. כך שקורס מדיטציה, מעצם היותו חלק מחיינו עוזר להטמיע ולהתמיד בתרגול ביתר קלות מאשר ריטריט.

יתרון נוסף שקורס מדיטציה מציע הוא הליווי הקבוע של מורה. התרגול מעלה שאלות רבות וקשיים שונים ומפגש קבוע במהלך קורס המדיטציה עם מורה אחת לשבוע מאפשר לנו לקבל מענה לצרכים הללו. בנוסף, עם ההתקדמות של המפגשים התרגול מתפתח ואנו פוגשים רבדים עמוקים יותר הן מבחינת התרגול והן מבחינת ההיכרות עם ההכרה וכך לאורך כל הדרך יהיה לנו מקור ידע שיוכל לתמוך ולסייע להתפתחות הזו. 

אלמנט חשוב נוסף במפגשים הקבועים הוא האפשרות הניתנת להטמיע את הידע בחיי היום יום. בסיום כל מפגש אנו מקבלים מעין שיעורי בית, הנחיות לחקירה של הידע בסיטואציות יומיות ויישום שלו בפעולות בעולם. כך מתאפשר לנו לאורך זמן להמיר תיאוריה במעשה, ולחוות את השפעות המדיטציה בכל רבדי החיים.

חשוב גם לציין את התועלת המושגת מתוך המפגש הקבוע עם מתרגלים אחרים העושים דרך זהה לשלנו. מתוך השיח והשיתופים לאורך הקורס ותרגול המדיטציה הקבוצתי, אנו מגלים כי כולנו נתקלים באתגרים וקשיים דומים. הקבוצה הופכת להיות מקור ידע והתפתחות משותפת, ולא אחת מתרגלים יעידו כי לפגוש את אותם קשיים, חוויות ותהיות אצל אנשים אחרים מסייע להם להבין שהאתגרים שלהם אינם יחודיים ואינם בעייתים אלא טמונים בטבע ההכרה עצמה.

איזה מדיטציות לומדים בקורס מדיטציה?

קורס מדיטציה יכול להתמקד בטכניקת מדיטציה אחת כגון מיקוד באובייקט אחד או מדיטציית מיידנפולנס, או להציע תהליך מלא של דרך היוגה השלמה ולהדריך אותנו דרך כל סוגי המדיטציה, כולל מדיטציה אנליטית עד להשגת מטרת היוגה שהיא שחרור מסבל והגשמה עצמית.

מספר הטכניקות שנלמד בקורס מדיטציה תלוי כמובן באורך הקורס. ככל שהקורס מכיל מספר רב יותר של מפגשים כך נוכל לעשות תהליך שלם ועמוק יותר. עם זאת חשוב לציין שגם אם אנו משתתפים בקורס מדיטציה המעמיק רק בטכניקה אחת, ההתמדה בתרגול הטכניקה ביום יום תביא איתה תועלות רבות.

לסיכום:

בין אם אנחנו משתתפים בריטריט מדיטציה או עושים קורס מלא, עיקר התועלת תגיע מהתמדה ויישום התרגול בחיי היום יום. לעיתים נגלה שאנו זקוקים לשניהם – אחת לשנה יציאה לריטריט עמוק לניקוי והתאווררות, מעין הדממה וטיפול מעמיק למערכת, ולאורך השנה השתתפות בקורס מדיטציה או קבוצת תרגול לקבלת תמיכה קבועה והדרכה מסורה של מורה.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה