קורס מיינדפולנס – הדרך המהירה למודעות עצמית

פירוש המילה מיינדפולנס הינו הכרה מלאה – הכרה מלאה במתרחש מחוצה לנו, הכרה מלאה במתרחש בתוכנו (פעילות מנטלית, מחשבות, תחושות וכדומה) והכרה מלאה בטבענו המודע, המתבונן, היציב והקבוע. האימון במיינדפולנס מפתח את היכולת להבחין בכל מה שיש ולכן השתתפות בקורס מיינדפולנס הינה הדרך המהירה לפיתוח מודעות עצמית והתפתחות אישית – מחד ידיעת עצמנו וגילוי טבענו המודע ומציאת יציבות ושיוויון נפש בתוכם, ומאידך התפתחות אישית הנובעת מתוך ידיעת ההכרה והשימוש בה לפעולות בעולם. 

מיינדפולנס – מודעות פעילה ופעולה מודעת

רבים מדברים על הרעיון של מודעות עצמית והתפתחות אישית אך לרוב כלל לא ברור למרבית האנשים מהי בכלל מודעות עצמית ומהי התפתחות אישית ולכן יש מקום להרחיב על שני האספקטים הללו. 

ביוגה, שני התהליכים הללו מוגדרים היטב וניתן להבין אותם בנקל וכל קורס מיינדפולנס מעמיק וטוב מציע תהליך של מודעות עצמית והתפתחות אישית.

פיתוח מודעות עצמית, או במילים אחרות, פיתוח מודעות פעילה, הינו תהליך טבעי הפתוח בפני כל אדם המעוניין בתהליך של ידיעת עצמית או גילוי עצמי. חשוב לציין שמודעות עצמית אינה מודעות לתכני ההכרה, לרגשות, למחשבות ולהתניות שלנו, אלא מודעות לטבע המודע שלנו המתפתח מתוך האימון בטכניקת המיינדפולנס. מתוך התרגול של התבוננות רחבה, אנו מגיעים למצב שבו אנו מודעים לכל תכני ההכרה – מחשבות, רגשות, תחושות, זכרונות וכדומה. המודעות לכל הפעילות המנטלית מגלה לנו שלא משנה לאיזה תוכן הכרתי אנחנו מודעים, אנו, המודעים לתוכן, תמיד נמצאים שם באותו אופן, פשוט מודעים לתוכן. לדוגמא, אנחנו מודעים לעצב, אנחנו מודעים לשמחה, אנחנו מודעים לרעיון כזה או אחר או מחשבה כזו או אחרת, אנו מודעים לתשוקות, לדחיות, לזהויות שונות, ובקצרה, מודעים לכל דבר שההכרה מייצרת. מה משותף לכל הדברים? אנחנו שמודעים. התוכן יכול להיות שונה כל פעם, אך לא משנה איזה תוכן נוכח, אנו תמיד מודעים אליו בדיוק באותו האופן. הגילוי של רצף המודעות הקבוע והבלתי משתנה הנוכח מול כל הפעילות המנטלית המשתנה מגלה לנו את הטבע המודע שלנו והופך את המודעות שלנו לפעילה – כלומר נוכחת ומודעת בזמן התרגול ולאחר מכן גם לאורך היום.

הפעולה המודעת מתפתחת מתוך המודעות הפעילה שנוצרה, בשילוב היכולת להבחין בין הסיטואציות החיצוניות המתרחשות לתגובות ההכרתיות הרגשיות שנוצרות אצלנו. המודעות, הן לסיטואציות החיצוניות והן לתחושות הפנימיות וההבחנה ביניהן, תאפשר לנו לבחור את הפעולה שנרצה לעשות בהתאם לסיטואציה. זה הרעיון שמאחורי פעולה מודעת. אנו לא מחוייבים לפעול בצורה אוטומטית, כמו למשל לצעוק כל פעם כשמישהו מעצבן אותנו. מתוך המודעות הפעילה אנו יכולים לבחור פעולה מודעת שתועיל יותר לסיטואציה ותשיג לנו את מטרותינו. לדוגמא, יתכן שלצעוק על בני זוגנו לא מוביל לתוצאות הרצויות אלא מייצר יותר ריחוק וכעס הדדי ולכן, אם יש לנו אפשרות לבחור פעולה מודעת יתכן מאד שנעדיף לדבר בנעימים ולהסביר את מקור הכעס שלנו במקום מיד לצעוק. פעולה כזו יכולה להוביל לתוצאות רצויות יותר כמו קבלת הבנה ואמפתיה מבני זוגנו.

בקורס המיינדפולנס אנו מקבלים הדרכה מלאה לפיתוח מודעות עצמית והנחיות מדויקות כיצד להשתמש במודעות הפעילה בפעולה מודעת בעולם. כל מי שיעבור קורס מיינדפולנס יתרגל ויישם את ההנחיות ביום יום בהכרח יראה כיצד חייו משתפרים.

התועלות של קורס המיינדפולנס

ניתן למנות תועלות רבות שקורס מיינדפולנס מציע למשתתפיו הן מבחינת האופן והמסגרת בהם הוא מתנהל והן מבחינת השינויים שנראה בחיינו אם נתרגל וניישם את ההנחיות הניתנות.

מבחינת אופן ההתנהלות של הקורס, המפגש השבועי מאפשר תרגול קבוע ומעמיק. כולנו יודעים כמה קשה להתחייב ולהתמיד בתרגול יומי עצמאית בבית. המפגש עם מורה אחת לשבוע המנחה את המיינדפולנס באופן מדויק וישיבה בחברת מתרגלים נוספים מבטיחה לנו שלפחות אחת לשבוע נעשה תרגול עמוק, אינטנסיבי ומדויק. משתתפים רבים מעידים שהישיבה לתרגול בחברותא במהלך הקורס מעמיקה את המדיטציה באמצעות האנרגיה הנוצרת בזמן התרגול והמאמץ שכל אחד מהמשתתפים משקיע. החוויה של תרגול בקבוצה שונה מאד מחווית התרגול בבית ונותנת מיידית תחושה של מסוגלות. בנוסף, ההנחיה הקבועה של מורה מאפשרת להתפתח בתרגול בהדרגה, לוודא שלא פספסנו שום שלב, שאנו מיישמים בצורה מדויקת את כל אחד משלבי התרגול ובמקומות בהם אנו נתקלים בקשיים תמיד ינתן לנו מענה.

ההשתתפות בקורס מאפשרת לקבל הנחיות מדויקות ליישום המודעות הפעילה שמתפתחת לפעולה ביום יום. מכיוון שהקורס נפרס על פני כמה שבועות יש לנו את האפשרות ליישם את ההנחיות מדי שבוע לא רק על המזרן אלא גם ובעיקר בחיי היום יום שלנו. לאורך כל שלבי הקורס אנו יכולים לחזור למורה עם שיתופים, שאלות ותהיות, לקבל עוד הנחיות מותאמות אישית עבורנו, להמשיך ביישום ביום יום ועוד לפני שסיימנו את הקורס כבר לפגוש ולקטוף את פירות המאמצים שלנו. כאשר אנו רואים כיצד באמצעות שינוי פשוט של הפעולות שלנו, מפעולות אוטומטיות לפעולות מודעות, החיים שלנו משתנים לטובה אנו מתמלאים במוטיבציה להמשיך להעמיק בתרגול ובלימוד והקורס מתפתח יחד עם הרצון שלנו להעמיק ולחקור. בנוסף, קורס המיינדפולנס מאפשר לשתף ולשמוע חויות של משתתפים אחרים ולקבל השראה להמשך הדרך. אנו מבינים שאנו לא היחידים שנתקלים באתגרים בחיים, שלכולנו יש פעולות שאנו שואפים לשנות, שרובנו לא יודעים מי אנחנו וטובעים בתוך ים המחשבות והרגשות. הידיעה, שזהו למעשה מצב טבעי בחיים שכולנו מתמודדים איתו, יחד עם יכולת המודעות הפעילה והפעולה המודעות שפיתחנו, משחררים אותנו מהרבה תסכול, יאוש וחוסר שביעות רצון שאנו פוגשים במהלך החיים. 

איך נראים החיים של מי שמתרגל מיינדפולנס?

מי שלמד ומתרגל מיינדפולנס על המזרן ומחוצה לו ימצא יציבות פנימית בתוך שלל הסערות הרגשיות וההכרתיות. באמצעות פיתוח מודעות פעילה מי שמתרגל מיינדפולנס מבוסס בעצמו בכל רגע נתון ומוצא ביטחון ושלווה במודעות הקבועה והבלתי משתנה. מתרגלי המיינדפולנס נמצאים בשוויון נפש אל מול אירועי החיים והאתגרים שהם מביאים ועם זאת מרגישים ומודעים לכל תחושה, מחשבה ורגש. מי שהתבסס במודעות פעילה לא הולך לאיבוד לא בהצלחה ולא בכישלון, לא בהנאה ולא בסבל, לא מחפש ביטחון באנשים ובדברים חיצוניים, ולא כורע תחת עומס היום יום. למבוססים בפעולה מודעת היכולת לפעול באופן חופשי בכל מצב ובכל זמן, מתוך בחירה חופשית והתאמת הפעולה לסיטואציה. המיומנים בפעולה מודעת משיגים את מטרותיהם בחיים – לא פחד, חרדה, דיכאון, חוסר ביטחון, עצלות ודחיינות ימנעו מהם לפעול להשגת מטרותיהם.

מי שישתתף בקורס מיינדפולנס בהנחיית מורה מוסמך, יתרגל ויישם בוודאות ינוע אל עבר יציבות וחופש.

פוסטים דומים

כתיבת תגובה